از چه سنی آموزش موسیقی به کودک خود را شروع کنیم؟

دیدن اینکه کودک ما یکی از سازهای موسیقی را می نوازد، بسیار لذت‌بخش است. بسیاری از ما از خودمان می‌پرسیم که آیا درست است که به کودکمان نواختن موسیقی یاد بدهیم؟

ثابت شده که نواختن و شنیدن موسیقی مناسب کمک زیادی به حل مشکلات رفتاری  و یا حتی مشکلات کودکان دارای اتیسم و… میکند.

این بدین معناست که موسیقی یکی از راهکارهای صحیح و مناسب برای درمان و کمک به کودکان و از نگاه بالاتر تمام جامعه است. حال سوال مهم این‌است که از چه سنی باید آموزش موسیقی به کودکمان را شروع کنیم؟ یا به بیان دیگر از چه سنی بهتر است کودکمان را با موسیقی آشنا کنیم؟ شخصا در جریان آشنایی و آموزش پسرم با موسیقی تجارب جالبی کسب کردم،  این موضوع و سوالات متعدد شما مرا بر آن داشت که مقاله‌ای با این عنوان   ترجمه و بازنویسی کنم.

علم روز دنیا ثابت کرده است که موسیقی تاثیر بسیار بر روح روان کودکان دارد که به اختصار در ابتدای این مطلب پرورش کودک به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. ایجاد آرامش در کودکان
2. رفع و کنترل اضطراب در کودکان
3. بهبود عملکرد تحصیلی
4. کاهش تهاجم و پرخاشگری در کودک
5. بهبود عملکرد کودکان مبتلا به اوتیسم
6. ایجاد ارامش و صبر
7. افزایش قدرت حافظه
8. رشد احساسی
9. بهبود مهارتهای حرکتی و…

همه ما داستان های شگفت انگیزی در مورد موسیقیدانان مشهور  شنیده ایم ، از موتسارت که اولین سمفونی خود را در 8 سالگی می نویسد تا استیوی واندر  که توانست در 11 سالگی قراردادی با Motown  امضا کند. حتی اگر فرزند شما همانند بسیاری از کودکان در فیلارمونیک نیویورک یا سمفونی شیکاگو در یازده سالگی  (به ترتیب مانند ویولونیست میدوری و هربی هانکوک) ، قادر به نواختن موسیقی نباشد، بدون شک در همسایگی و نزدیکان خود کودکانی را دیده اید که اینگونه اند. خواه این گروه کر پیش دبستانی باشد یا کنسرت گروه مدرسه ابتدایی ، به نظر می رسد اگر والدین می خواهند کودکانشان موفق شوند و عملکرد بهتری داشته  باشند ، باید فرزندان خود را از ابتدای تولد با موسیقی عجین و آشنا کنند.

شواهد نشان می‌دهد که ، والدین غالباً از والدین دیگر شکایاتی می شنوند که آنها را تحت تأثیر قرار می دهد، تاحدی که ترجیح می‌دهند آموزش موسیقی به کودکان  خود را تا زمانی که فرزندانشان بزرگتر شوند به تعویق بیندازند ،

جملاتی  همانند “والدینم  مجبورم کردند که  در کودکی یک سازموسیقی بزنم ، من  از این کار متنفر بودم …و هنوز هم از آن متنفرم. تاثیر این جملات منفی باعث می‌شود که والدین آموزش موسیقی به کودکان را به تاخیر بی اندازند تا زمانی که  کودکانشان بزرگتر شوند و خودشان ساز مورد علاقه شان را بتوانند انتخاب کنند و یا تصمیم بگیرند که آیا دوست دارند موسیقی بنوازند یا خیر.

حقیقت این است که این ایده و نوع تفکر هم درست است.
این اظهارات ممکن است متناقض به نظر برسد. اما در حقیقت، مسئله این است که شما چه تصوری از نوع آموزش موسیقی دارید؟ برای درک بهتر این موضوع ، مهم است که به دلایل اساسی که ممکن است والدین بخواهند فرزندشان آموزش موسیقی ببینند، توجه کنیم.
یک تحقیق در حال پیشرفت (و قانع کننده) وجود دارد که نشان می‌دهد “پنجره فرصت” از بدو تولد تا نه سالگی برای ایجاد یک حس موسیقی در کودکان آماده است.

این بدین معناست که  ساختارها و سازوکارهای ذهنی مرتبط با پردازش و درک موسیقی در مراحل ابتدایی رشد قرار گرفته است و کودک  آمادگی بیشتری برای درک و یادگیری موسیقی دارد. بنابراین اهمیت بسیاری دارد که کودکان در این محدوده سنی را در معرض موسیقی قرار دهند.

 

 سوال مهم پس این نیست که چه موقع شروع  به آموزش موسیقی کنیم، بلکه هدف از آموزش موسیقی برای کودکان خردسال چیست؟

به عنوان مثال،  در مورد کودکان بسیار کوچک هدف اصلی آموزش، حرفه ای موسیقی نیست، آموزش حرفه ای برای سنین جوانی است که به دست آوردن تجربه،  یادگیری ، توسعه  و رشد ارتباط معنادار با موسیقی مورد توجه است.

البته، اگر این هدف شما باشد ،”آموزش” می تواند و باید به زودی پس از تولد و مطمئناً در سال اول کودک شروع شود.

این ” سطح از آموزش” لازم نیست، در ابتدا خیلی رسمی باشد. والدین می توانند با قرار دادن کودک در محیطی که در معرض موسیقی قرار دارد، موسیقی و کودک را با هم همراه کنند. شما باید به کودک خود کمک کنید تا با فعالیت های حرکتی ساده مانند بازی های موسیقی دار ، نوسان یا رقصیدن هنگام نگه داشتن کودک ، یا آواز خواندن یا نوازندگی ساز برای کودک ، روی موسیقی تمرکز کند.

آموزش موسیقی برای سن 3 سالگی

وقتی کودک در حدود سن 3 سالگی است، ممکن است زمان آموزش “دروس” جدی تر موسیقی باشد. هدف این نیست که کودک نواختن یک ساز را بیاموزد بلکه یادگیری مهارت هایی مانند شناسایی ضرب و ریتم در موسیقی ، شناسایی ملودی یا شناسایی سازها است.

برای این سطح از آموزش موسیقی میتوان مکانهای مختلف همچون  مراکز پیش دبستانی تا آموزشگاههای مختلف موسیقی را در نظر گرفت.برای این‌‌که بتوانید از میان این‌همه کلاس و آموزشگاه مرکز مناسب مورد نظر خود را پیدا کنید، حتما با معلم موسیقی آن مرکز صحبت کنید و مطمئن شوید نوع و سبک آموزش در راستای هدف و شرایط شماست و نگرش شما به آموزش موسیقی یکسان است.

آموزش موسیقی برای سن 5 سالگی

در سن پنج سالگی، بیشتر کودکان آمادگیها و توانایی‌هایی را پیدا کرده اند که آنها را برای دروس رسمی موسیقی آماده کرده است. حتی وقتی کودک 5 ساله است و در این رده ی سنی هم، هدف از آموزش این نیست که کودک یک نوازنده عالی در ساز باشد ، بلکه بیشتر هدف  درک موسیقی است.

پیانو و ویولن دو  ساز  متداول برای این سنین است که در این سنین نواخته می شود ، اما گروهی هم ریکوردر ، گیتار یا اوکلله را با موفقیت امتحان کرده اند.

-فرق گیتار با اوکلله این است که گیتار 6  سیم دارد اما اوکلله 4  سیم و با وجود اینکه شباهتهای بسیاری دارند و هر دو ساز زهی هستند .اما اوکلله از گیتار باریکتر و کمی کوتاه تر است.

– ریکوردر سازی بادی چوبی شبیه فلوت و از خانواده نی انبان است که نحوه ی گرفتن آن در دست متفاوت می‌باشد. آوای ریکوردر در واقع کمی ملامتر از فلوت می باشد.

فلوت ریکوردر

 

آموزش موسیقی برای سن 10 سالگی

در سن 10 سالگی ، کودک مهارتهای مختلفی را در ارتباط با ابزار و یا سازهای مورد انتخاب خود خواهد داشت. کودک همچنین از قدرت جسمی خود برای امتحان کردن یک ساز متفاوت و بزرگتر مانند سازهای برنجی چون سازهای بادی برنجی(ترومپت و..) یا سازهای زهی بزرگتر استفاده می کنند که به قدرت و استقامت بالاتری نیاز دارد. در این زمان ، هدف  و نوع آموزش موسیقی به کودک در حال انتقال از مرحله کسب تجربه به بدست آوردن توانایی و بهبود نواختن موسیقی است.

 

نتیجه گیری:

به طور خلاصه، سه پاسخ به این سؤال وجود دارد؛

کودکان در چه سنی باید آموزشهای موسیقی را شروع کنند؟

1. فعالیت های غیررسمی برای آشنایی کودک با موسیقی باید هر چه زودتر پس از تولد شروع شود.
2. به دنبال آن کلاسهای منظم تر در حدود سه سالگی برای کودک باید در نظر گرفت.
3. آموزش موسیقی با هدف یادگیری ساز و آلات موسیقی باید بین 6 تا 9 سال شروع شود.

 

موسیقی و کودک

 

 

به خاطر داشته باشید که اینها فقط رهنمودها و دستورالعمل هستند؛

بدون شک استثنائات بر اساس کودک و / یا معلم اتفاق می افتد. اما حقیقت این است که تجربه موسیقی در سنین پایین در روند رشد کودک بسیار مهم است. همانند دوچرخه سواری یا یادگیری زبان ، این مهارت‌ها نیز می‌توانند بعدها در زندگی آموخته شوند، ولی از دیدگاه روشی که برای آموزش پیوسته‌ی موسیقی بسیار بااهمیت است، کاملا غیرعادی محسوب می‌شود.

رعنا استوری دوست خوب کودکان، همراه خوب والدین

عکاس: هانیه قربانی

منابع مقاله:

https://www.pbs.org/parents/thrive/whats-the-right-age-to-begin-music-lessons

http://amp.jamaicaobserver.com/magazines/allwoman/the-effect-of-music-on-children_89529

دیدگاهتان را درج کنید

20 + 19 =