استراتژی های مفید درمان بی خوابی با منشا روانی در کودکان و نوجوانان

khab6

کودکان بزرگتر و نوجوانان

برای کودکان در سنین مدرسه و نوجوانان، بی‌خوابی معمولا منشا روانی دارد (اگر کودک در مورد به خواب رفتن یا داشتن خواب عمیق اضطراب داشته باشد، این اضطراب می‌تواند تبدیل به اختلال بی‌خوابی مزمن شود که خود می‌تواند اولین علامت اختلالات اضطرابی باشد)، و یا ناشی از اختلال در ساعت بیولوژیک بدن است. این مشکلات با دریافت آموزش و حمایت لازم برای ایجاد عادات سالم خواب قابل حل هستند.

 

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

بی‌خوابی روانی یا بیمارگون در کودکان بزرگتر و نوجوانان (دارای منشا روانپزشکی)

درمان بی‌خوابی در کودکان بزرگتر و نوجوانان معمولا نیازمند مداخلات رفتاری مشابه با آنچه در مورد بزرگسالان به کار می‌رود می‌باشد.

استراتژی‌های درمان بی‌خوابی روانی:

  • ارائه آموزش های لازم به کودک یا نوجوان در مورد رفتارها و عادات صحیح خواب (به خصوص داشتن یک برنامه منظم برای زمان‌های خواب و بیداری و بیشتر نخوابیدن در روزهای تعطیل)

 

  • آموزش این نکته به کودک یا نوجوان که از رختخواب فقط موقع خوابیدن استفاده کند و در صورتی که نمی‌تواند بخوابد، از رختخواب بیرون بیاید (کنترل عامل محرک)

 

  • محدود کردن زمان حضور در رختخواب تنها به مواقع خواب

 

  • استفاده از تکنیک‌های تن آرامی و استراتژی‌های شناختی رفتاری برای کاهش اضطراب

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

 

اختلال تاخیر فاز خواب

نوجوانانی که مشکل بی‌خوابی دارند (مشکل به خواب رفتن در زمان تعیین شده) معمولا دچارنوعی اختلال در ساعت بیولوژیک بدن به نام اختلال تاخیر فاز خواب (در گذشته با نام سندرم فاز خواب تاخیری) هستند.

ریتم شبانه‌روزی بدن در نوجوانان و بزرگسالان معمولا کمی بیشتر از ۲۴ ساعت است که موجب ایجاد تاخیر در ساعت بیولوژیک در زمان خواب و بیداری نسبت به زمان بندی خواب و بیداری مطلوب بیمار می‌شود.

اگر این اختلاف ساعت شدید باشد می‌تواند باعث بروز  اختلال تاخیر فاز خواب شود. بیماران معمولا شب‌ها به سختی به خواب می‌روند و صبح‌ها نیز به سختی از خواب بیدار می‌شوند. اگرچه، این افراد وقتی مجاز به خوابیدن بر اساس ساعت بیولوژیک بدنشان باشند (مثلا آخر هفته ها و روزهای تعطیل)، خیلی کمتر از حالت عادی در به خواب رفتن و بیدار شدن دچار مشکل می‌شوند.

توجه کنید که داشتن برنامه خواب و بیداری منظم اهمیت زیادی دارد. برای تغییر زمان خواب به حالت مطلوب و حفظ آن نیاز به استراتژی دیگری نیز می‌باشد.

مصرف ملاتونین چند ساعت قبل از خواب مورد تائید وزرات غذا و داروی آمریکا (FDA) نیست، اما در بعضی موارد حاد اختلال تاخیر فاز خواب، می‌تواند به تنظیم ساعت بیولوژیک بدن کمک کند. (ما هیچ‌گونه مصرف دارو را در مورد درمان اختلال خواب توصیه نمی‌کنیم. درمان مشکلات خواب از طریق دارو حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.)

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

منبع مقاله: Behavioral sleep problems in children

سایت: uptodate.com

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

5 × 1 =