تفاوتهای آموزش دستشویی رفتن به دختران و پسران

 

تفاوت‌های آموزش دستشویی رفتن به پسران و دختران

 

وقتی زمان آموزش دستشویی­ رفتن فرا می­‌رسد، تفاوت‌های جنسیتی بین پسران و دختران را باید در نظر گرفت

. با وجود شباهت‌های پایه‌­ای که وجود دارد، تفاوت‌های زیادی بین آموزش دستشویی ­رفتن به دختران و پسران وجود دارد.

وقتی اسرار آموزش دستشویی رفتن را یاد بگیرد متوجه این تفاوت‌ها خواهید شد و مثل یک مربی حرفه‌­ای به خود و فرزندتان کمک می‌­کنید تا با استرس و ناامیدی کمتری این دوره را بگذرانید.

 

تفاوتهای موجود در زمان شروع آموزش

زمان شروع آموزش بستگی به هر کودک دارد. ولی عوامل تعیین کننده­‌ی زیادی وجود دارند که زمان دقیق آموزش را تعیین می­‌کنند.

دختران

دختران خیلی زودتر از پسران، تمایل خود به استفاده از توالت را نشان می‌­دهند. برخی از دختران در 18 ماهگی آماده‌­ی یادگیری هستند، و گاهی تا چهارسالگی هنوز برای اینکار آماده نیستند.                                       

پسران

برای پسران زمان بیشتری لازم است تا برای یادگیری دستشویی رفتن آماده شوند، آنها معمولا 5 ماه بعد از دختران به این کار علاقه نشان می­‌دهند، و بسیاری از آنها تا دو سالگی هم هنوز آماده نیستند.

این امر برای هر کودکی متفاوت است. پسر بزرگتر شما ممکن است که سوپراستار باشد و در 18 ماهگی یادگیری دستشویی رفتن را شروع کند. دختر شما ممکن است در سن دوسالگی اینکار را شروع کند و پسر کوچکتر شما ممکن است تا سه سالگی به هیچکدام از آموزشها پاسخ ندهد. باید نشانه ­های آمادگی برای یادگیری توالت­ رفتن را یاد بگیرید تا وقت و انرژی خود را برای آموزش نابهنگام تلف نکنید.

 

تکنیک‌های آموزش خود را تغییر دهید

ممکن است که در آموزش دستشویی ­رفتن به  دختر خود موفق باشید، ولی بعد از آن پسری به دنیا بیاورید که هیچکدام از تکنیک‌های شما برای آموزش او جواب نمی‌­دهد.

دختران

دختران کوچک نیاز دارند تا تمیز کردن خود در توالت را یاد بگیرند. آنها معمولا در طی آموزش بسیار صبورتر هستند. آنها همچنین خوشحالند که می‎­توانند روی توالتشان بنشینند و در همان حین با شما صحبت کنند چون خیلی خواهان این هستند که دختر بزرگی باشند.

پسران

پسران چند ثانیه روی توالت می‎­نشینند، و بعد می‎پرند پایین، یعنی درس امروز تمام شده ­است. برای بسیاری از پسران، تا وقتی که می‎­توانند توی شلوارشان دستشویی کنند، این یادگیری اهمیت چندانی ندارد. ما خیلی روی نحوه آموزش تمیز کردن خود به پسران تمرکز نمی­‎کنیم. ما باید به آنها یاد بدهیم که آلت خودشون رو رو به پایین بگیرند. این مسئله به هنگام مدفوع کردن اهمیت بسیاری دارد.

سایز توالت‌ها با هم یکی نیست

خواه اولین تجربه شما باشد و خواه چندمین باری باشد که اینکار را انجام می‎­دهید، به زودی متوجه می‎­شوید که توالت مورد نیاز برای آموزش پسران و دختران متفاوت است.

دختران

به احتمال زیاد هر توالتی که فروشگاه بخرید برای استفاده دختر شما مناسب خواهد بود. فقط می‎­ماند انتخاب اینکه می‎­خواهید توالتی باشد  که آن را روی کف زمین ­می‎­گذارید (توالت فرنگی های مخصوص کودک) یا روی توالت منزلتان (رابط توالت فرنگی کودک) سوار کنید.

پسران

اگر برای آنها توالتی بخرید که گارد ترشح نداشته باشد، دچار مشکل بزرگی خواهید شد. موقع ادرار و مدفوع کردن این گارد از خیس ­شدن کف اتاق و لباس شما جلوگیری می‎­کند. چه شما در حال آموزش ادرار به حالت ایستاده باشید و چه آموزش مدفوع کردن به حالت نشسته، چون هر دوی ادرار و مدفوع همزمان با هم دفع می‎­شوند، کودک شما باید به حالت نشسته باشد و وجود گارد ترشح در اینجا ضروری است.

ابزارهای اولیه مورد نیاز برای آموزش دستشویی ­رفتن متفاوت هستند

در حالی که بسیاری از ابزارهای لازم برای آموزش پسران و دختران مشترک هستند، برخی از آنها تفاوت‎هایی با هم دارند.

دختران

برخی از دختران دوست دارند که یکی از عروسک‎هایشان در طول آموزش با آنها همراه باشد، یا عروسکی داشته ­باشند که او نیز ادرار می­‎کند. کتابها و ویدی­و­های آموزشی  برای هر دو جنسیت طراحی ­شده‌­اند، و یا برخی از آنها مخصوص دختران طراحی شده­‌اند.

پسران

آنها به عروسک تنها به چشم عروسک نگاه می‌­کنند. برای آنها فرقی نمی‌­کند که آن عروسک برای آموزش آنها طراحی­ شده­‌ باشد، یا مثلا ادرار کند. آنها معمولا به کتاب‌ها و ویدی­و­هایی که برای هر دو جنسیت طراحی­ شده علاقه نشان می‌­دهند. پسرها عاشق چیزهایی هستند که برای آنها ساخته شده باشد.

انتخاب جایزه­‌ها باید خلاقانه باشد

والدین اغلب متوجه می‌­شوند که بچه‌­های پسر و دختر نسبت به جایزه‌­ها واکنش متفاوتی نشان ­می‌­دهند.

دخترها:

آن­ها در تمام طول مدت آموزش دستشویی ­رفتن فقط یک نوع جایزه را دوست دارند، خواه یک برچسب باشد یا یک تکه شکلات.

پسرها:

پدرها و مادران پسرها می‌­دانند که باید تمام توجه و وقت و انرژی‌شان را برای آنها بگذارند. وقتی به آنها دستشویی ­رفتن را آموزش می‌­دهید هم به همین شکل است. آنها خیلی زود از جایزه­‌هایشان خسته می‌­شوند. یک آب­نبات کوچک که امروز برای او خیلی خوشحال­‌کننده است، در روز بعد باید با یک لیوان شیرکاکائو جایگزین شود. همیشه مجموعه‌­ای از جوایز را در نظر داشته‌­باشید؛ مانند: غذاها، برچسب‌ها، کتاب‌ها، اسباب­‌بازی‌ها یا حتی قول یک سفر به موزه‌­ی بچه­‌ها، به سینما و یا فروشگاه اسباب‌­بازی­‌فروشی.

مقاله آموزش دستشویی رفتن

 

پدر می‌­تواند نحوه­‌ی دستشویی رفتن را به نمایش­ بگذارد

وقتی به بعضی از بچه‌­ها دقیقا نشان‌­ دهید که آنها باید در توالت چه‌­کاری انجام دهند، عملکرد بهتری خواهند ­داشت.

دختران:

آنها می‌­توانند مادر خود را تماشا کنند، و پدر معمولا در این مرحله از آموزش دخترش وارد نمی‌­شود.

پسران:

حالا پدر می‌­تواند وارد ماجرا شود. پسران می‌­توانند رفتن پدر به دستشویی را تماشا کنند. در حین آموزش خود پدر می‌­تواند روی توالت به حالت دستشویی کردن بنشیند تا پسر هم دلش بخواهد که مثل پدر باشد و مثل او عمل کند، و به همین شکل تمام مراحل را یاد بگیرد.

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

صبر و علاقه رو به کاهش می­رود

در آموزش دست­شویی ­رفتن وقتی به مبحث صبر و علاقه‌­مندی می‌­رسیم باز متوجه تفاو‌‌‌ت‌هایی بین پسران و دختران می‌­شویم. مهم‌ترین چیزی که باید به یاد داشته‌ ­باشید این است که صبور باشید و علاقه‌مندی خودتان را از دست ندهید، چون ممکن است آموزش دستشویی رفتن برای همه به یک تجربه‌­ی تلخ تبدیل شود.

 

دختران:

شنیده­‌اید که دخترها زودتر از پسرها به بلوغ می‌­رسند، و شاید به همین دلیل دختر شما حین آموزش زمان بیشتری را روی توالت می‌­نشیند. او می­خواهد بگوید که بزرگ­ شده‌­است، او به هنگام نشستن روی توالت بسیار صبور است و علاقه‌­ی بیشتری به یادگیری نشان­ می‌­دهد.

پسران:

بسیاری از پسران فکر می‌­کنند که کارهای مهم‌تری دارند که انجام بدهند، تا اینکه دستشویی‌­ رفتن یاد بگیرند، بنابراین علاقه و صبرشان خیلی زودتر افت می‌­کند. آنها حتی ممکن است که در ابتدا علاقه­‌ی زیادی به این کار نشان دهند ولی در نهایت علاقه‌­شان را از دست می‌­دهند. بسیار مهم است حواستان به این باشد که چه زمانی آموزش شما کسل کننده شده است و دیگر فایده ای ندارد؛ در این حالت لازم است  روش‌های خود را تغییر دهید یا حتی برای مدت زمانی آموزش را به بعد موکول کنید.

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

اتفاق‌هایی که بیشتر رخ خواهد داد

به‌یاد داشته باشید: ممکن است دخترها و پسرها مدت زمان زیادی بعد از اینکه آموزش دیده‌اند هم در لباس خود دستشویی کنند. در این حال  لازم است که آنها به همراه شما لباس‌های خود را عوض کنند و خود را تمیز کنند. نسبت به دخترها، برای پسران این کار (از پوشک گرفتن کودک) زمان بیشتری نیاز دارد.

دختران:

اغلب دخترها دوست ندارند که کثیف باشند، آنها خیلی زود دستشویی‌ ­رفتن را یاد می­‌گیرند. هر لحظه ممکن است که آنها در لباس خود دستشویی کنند، اما وقتی دخترها مراحل ابتدایی دستشویی‌ ­رفتن را یاد بگیرند، آنها را در خاطر نگه می­دارند.

پسرها:

آنها خیلی بیشتر از دخترها لباس خود را کثیف می‌­کنند. برای خیلی از آنها حتی اهمیتی ندارد اگر با لباس خیس و کثیف در اتاق راه بروند و بازی کنند. برای این اتفاقات خود را آماده کنید و لباس تمیز و وسایل تمیزکاری را فراهم کنید.

به یاد داشته باشید که جدای از جنسیت فرزندتان، نباید بر اثر این اتفاقات ناراحت شوید، و نباید فرزندتان را سرزنش کنید، زیرا اگر یادگیری دستشویی‌ ­رفتن به یک تجربه‌­ی تلخ تبدیل شود، فرزند شما چندین گام به عقب بر می‌­گردد.

مقاله آموزش دستشویی رفتن

 

 30 Best-Ever Potty Training Tips

 The Differences Between Potty Training Boys Versus Girls

سایت: parents.com
سایت: verywellfamily.com

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

چهارده − سیزده =