دروغگویی چیست و چرا کودکان دروغ می گویند؟

dorooghgoei

 

هزاران درود بر همراهان همیشگی رعنا استوری

کودکان با ارزش‌ترین دارایی ما هستند. هرگونه عادت یا رفتاری در کودکی قطعا پیامدهایی را در بزرگسالی برای فرزندانمان به همراه خواهد آورد. هر هفته ما مقاله ای با توجه به نیازهای والدین و فرزندان برای شما عزیزان تهیه می‌کنیم و در درگاه‌های ارتباطی رعنا استوری قرار می‌دهیم تا بتوانیم گامی در جهت داشتن کودکانی شادتر و توانمندتر ودر نتیجه جامعه‌ای سالم‌تر برداریم.

 

اگر کودکی در خانه یا اطرافتان دارید؛ قطعا بارها و بارها شاهد حرف‌های دور از واقعیت یا همان دروغگویی او بوده‌اید. کودکان گاهی انقدر در رویاهای خود غرق می‌شوند که رویاها، تخیلات، یا حتی حقایق را به نحوی که در ذهن خود پرورانده‌اند، برای ما تعریف می‌کنند. آنها گاهی برای فرار از واقعیت، گاهی در اثر بیماری، گاهی برای جلب توجه و دلایل بی‌شمار دیگر، جملاتی را برای ما بازگو می‌کنند که حقیقت ندارد.

مهمترین سوالی که برای تمام ما پیش می‌آید این است که، با کودک خود در هنگام دروغ گفتن، چگونه برخورد کنیم؟!

 

چرا کودکان دروغ میگویند و والدین چه کاری باید انجام دهند!؟

چگونه مشکل دروغگویی کودکان را حل کنیم؟

فرقی نمی‌کند بچه ها را دروغگو، چاخان یا حقه باز خطاب کنید؛  آنها ممکن است باز هم دروغ بگویند.

اگر کودکی، خواهر یا برادر کوچکتر خود را کتک زده باشد، ممکن است برای رهایی از دردسر، داستانی سر هم کند؛ و کودکان بزرگتر ممکن است به راحتی درمورد انجام تکالیف دروغ بگویند.

مقاله دروغگویی در کودکان

در بعصی مواقع، کودکان ناگهان شروع به دروغگویی در مورد موضوعات می‌کنند.

دکتر متیو رز، روانشناس بالینی موسسه ” ذهن کودک” می‌گوید: حتی کودکانی که در بیشتر مواقع راستگو هستند، ممکن است به دلایل متعدد و به طور ناگهانی در یک بازه‌ی زمانی شروع به دروغگویی برای حل مسائل و مشکلاتشان کنند؛

این مسئله می تواند برای والدین نگران کننده باشد، اما اگر والدین یا سرپرستان کودک قادر به کشف علت دروغگویی کودک بوده و آماده حل مشکل باشند، می‌توانند به حقیقت پی ببرند.

مقاله دروغگویی در کودکان

کودکان چرا دروغ می‌گویند؟

اکثر والدین فکر می‌کنند، کودکان برای رسیدن به خواسته‌های خود، فرار از دردسر یا از زیر کار در رفتن دروغ می‌گویند.

معمولا انگیزه کودکان برای دروغگویی از همین دسته موارد است، اما دلایل دیگری نیز برای پنهان کردن حقیقت یا حداقل بخشی از آن وجود دارد.

مقاله دروغگویی در کودکان

امتحان کردن یک رفتار جدید

از نظر دکتر رز یکی از دلایلی که ممکن است کودکان به دروغگویی روی آورند، می‌تواند تمایل کودکان به امتحان کردن رفتارهای جدید و کشف نتیجه آنها باشد.

او می‌گوید: آنها با خود فکر می‌کنند اگر در مورد مسئله‌ای دروغ بگویند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ “دروغ گفتن چه نفعی برای من دارد؟ آیا می‌توانم با دروغ گفتن از دردسر نجات پیدا کنم ؟” همواره سوال‌هایی این‌گونه در ذهن کودک ایجاد می‌شود.مقاله دروغگویی در کودکان

تقویت عزت‌نفس و تائیدشدن از سوی دیگران

کودکانی که اعتماد به نفس پائینی دارند ممکن است برای اینکه خود را جذاب، خاص یا باهوش جلوه دهند دروغ بگویند. این کودکان می‌خواهند با این کار ظاهرا عزت‌نفس خود را تقویت کنند و در چشم دیگران خوب و خواستنی باشند.

برای مثال یکی از مراجعین دکتر رز، کودک کلاس هشتمی بود که در 80 درصد مواقع در مورد خود و توانایی‌هایش اغراق میکرد. ” کودک از اتفاقات و تجربیات غیر محتملی صحبت می‌کرد که قابل باور نبودند” مثلا می‌گفت به یک مهمانی رفته و با ورود او همه حاضرین شروع به تشویق او کردند.

مقاله دروغگویی در کودکان

بی علاقه‌گی به جلب توجه

کودکان مضطرب یا افسرده ممکن است درباره علائم یا حالت‌های ظاهری و درونی خود دروغ بگویند تا آنها را کم اهمیت جلوه دهند؛ یا ممکن است مشکلات خود را انکار کنند. مثلا بگویند” نه، من دیشب خوب خوابیدم”؛ زیرا دوست ندارند دیگران را نگران کنند.

مقاله دروغگویی در کودکان

صحبت‌کردن پیش از فکرکردن

دکتر کارول بردی، روانشناس بالینی و نویسنده مجله ADDitude که با بسیاری از کودکان دارای اختلال نقص‌توجه و بیش فعالی (ADHD) کار کرده است، می‌گوید: دروغگویی این کودکان ممکن است ناشی از  تکانش‌گری باشد. ” یکی از نشانه های بیش‌فعالی تکانشی، حرف زدن پیش از فکر کردن است. بنابراین مشکل دروغگویی در این کودکان شایع است.”

گاهی اوقات کودکان واقعا تصور می‌کنند که کاری را که باید، انجام داده‌اند و ناخواسته دروغ می‌گویند. مثلا  کودک واقعا فراموش می‌کند کاری را انجام دهد : ” راستش دکتر بردی من فکر می‌کردم تکالیفم رو انجام دادم، واقعا این‌طور فکر می کردم. فراموش کرده بودم که تکلیف اضافی هم دارم” .

در چنین مواردی می‌توان به کمک تکنیک‌هایی مانند لیست تکالیف روزانه، زمان‌بندی و دفتر برنامه‌ریزی، مشکل را حل کرد.

مقاله دروغگویی در کودکان

دروغ مصلحتی

در شرایط خاص ممکن است والدین برای ناراحت نکردن دیگران، حتی کودکان را تشویق به گفتن دروغ مصلحتی کنند و این، ماجرا را پیچیده‌تر می‌کند. در این حالت گفتن دروغ مصلحتی و تشخیص موقعیت جزو مهارت‌های اجتماعی به حساب می‌آید.

مقاله دروغگویی در کودکان

منبع مقاله: Why Kids Lie and What Parents Can Do About It

سایت: child mind institute

قصه صوتی مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

2 × 3 =