رفتار ها و عادات درستی که هر کودکی باید بداند

adatedorost1

رفتار ها و عادات درستی که هر کودکی باید بداند:

 

درک ارزش پول

یک کودک 8 ساله باید در مورد پول و ارزش آن اطلاعات کافی داشته باشد. در این سن باید با دادن پول تو جیبی به کودک مسئولیت داده شود.کودک می‌تواند یک قلک داشته باشد و پول‌هایش را جمع کند و آنها را برای خرید لوازم مورد نیاز  یا داشتن تفریحات مورد علاقه‌اش خرج کند.

پیشنهاد:

به کودکان کمک کنید تا لیستی از وسایل مورد نیاز، اسباب بازی‌های مورد علاقه، تفریحات مورد علاقه و هر چیزی که نیاز به پول دارد و مورد توجه اوست تهیه کند.

 

کودک 8 ساله شما قادر به نوشتن است پس می‌تواند نیازهای خود را بنویسد. آنگاه پول توجیبی بر مبنای درآمد خود و نیازهای فرزندتان در نظر بگیرید و به او کمک کنید تا با پولی که جمع میکند، نیازها و علایق خود را تهیه کند.

لذت خرید کالای مورد علاقه کودک، با پول خود او، به کودک کمک می‌کند که درک درست‌تری از پول و نحوه خرج آن بدست بیاورد.

مقاله بهترین عادات رفتاری کودکان

لطفا و متشکرم

کودکان باید استفاده از دو کلمه جادویی لطفا و متشکرم را یاد بگیرند تا بتوانند بدون مشکل با دیگران ارتباط داشته باشند و در اجتماع فعالیت کنند.

 

بخشندگی

بخشندگی یکی از مهم‌ترین عادات خوب برای بچه ها در سنین مدرسه است. کودکان باید بدانند که بخشندگی و به اشتراک‌گذاری بخش مهمی از زندگی است و  احساس خوبی به آنها می‌دهد.

معمولا خواهر و برادرها در این مورد مشکلی ندارند و از بعضی وسایل خود را به طور مشترک استفاده می‌کنند.

بهترین عادات برای کودکان

تمیز نگه داشتن مکان‌های عمومی

آموزش قوانین شهروندی باید از سنین پائین آغاز شود.

کودکان باید از خطرات آلوده کردن محیط‌های عمومی مثل پارک، زمین بازی و خیابان آگاه شوند و یاد بگیرند که از سطل زباله استفاده کنند.

بهترین عادات برای کودکان

 

عادات سلامتی و بهداشت

شستن صحیح دست‌ها

کودکان باید نحوه صحیح شستن دست‌ها را یاد بگیرند و عادت کنند که در روز چندین بار دست‌هایشان را بشویند.

دست ها باید قبل و پس از صرف غذا،  پس از برگشتن از مدرسه یا زمین بازی، پس از عطسه کردن، دست زدن به حیوانات و پس از رفتن به دستشویی به دقت شسته شوند.

آموزش نکات بهداشتی باید از سنین خیلی پائین آغاز شود. به کودکان یاد بدهید دست ها را با آب گرم و صابون بشویند، آنها را خوب به هم بمالند و پشت دست ها را نیز فراموش نکنند. سپس دست ها را  آب‌کشی و با حوله تمیز خشک کنند.

مقاله بهترین عادات برای کودکان

پیشنهاد:

. برای آموزش کودکان در سنین پایین می‌توانید از بازی‌های مختص به این موضوع استفاده کنید.

 

. می‌توانید کودک را هنگام تهیه شوینده‌ها با خود ببرید و از او بخواهید تا شوینده دست را انتخاب کند. این‌گونه او متوجه اهمیت شستشو می‌شود.

 

. کودکان از ما الگوبرداری می‌کنند، در خانه کافی است پدر و مادر قبل از وعده غذایی یا هنگام خروج از دستشویی و … به طور مشخص در حضور کودک، اقدام به شستشوی دستان خود کنند و در مورد تمیزی دست با یکدیگر صحبت کنند. شنیدن و دیدن مکرر این موضوع، می تواند عادت شستشوی دستان را در کودک نهادینه کند. 

مقاله بهترین عادات برای کودکان

استفاده از دستمال کاغذی

کودکان باید یاد بگیرند که هنگام عطسه و تمیز کردن بینی از دستمال کاغذی استفاده کنند و بلافاصله آن‌را در سطل زباله بیندازند. زیرا بعضی میکروب ها و ویروس می‌توانند تا ساعت‌ها روی دستمال کاغذی زنده بمانند.

 

استفاده از وسایل شخصی

کودکان باید از سنین پائین بیاموزند که هیچ گاه برخی از وسایل شخصی خود را با سایرین و حتی خواهر و برادرشان شریک نشوند. وسایلی مانند مسواک، شانه، لیوان، چنگال، نی، پلاک ارتودنسی و حتی اسباب‌بازی‌هایی مثل سوت نباید به طور مشترک استفاده شوند.

 

پی نوشت:

. عادتهای سالم و خوب همانطور که در کودکی در وجود فرزندان ما نهادینه می‌شوند ، به همان اندازه هم در فضای خانه یادگیری آنها ساده‌تر است. کافی است که پدر و مادر یا افرادی که کودک ساعات زیادی در کنار آنهاست، نکات بهداشتی را رعایت کنند.

کودک با تماشای آنها بسیاری از نکات را یاد می‌گیرد. صحبت کردن در مورد نکات بهداشتی و دلیل رعایت آنها می‌تواند کمک شایانی به یادگیری نکات بهداشتی و تربیتی کند.

البته فراموش نکنیم که هیچ‌گاه از تحکم و زور برای آموزش یک رفتار صحیح استفاده نکنیم چرا که نتیجه عکس می‎دهد. هوشیار باشید و بدانید که حتی کودکان شیطون و پرتحرک در ساعات بازی و شیطنت، شاهد رفتار ما هستند و کلمات ما را می‎شنوند، پس هیچ‌گاه تصور نکنید که کودکتان متوجه رفتار شما نیست.

مقاله بهترین عادات برای کودکان

 

منبع مقاله:

10 Habits parents should teach their children for school

سایت: momjunction.com

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

هفت − 5 =