مشکلات معمول در دوستی ها و بازیهای کودکانه

مشکلات معمول در دوستی‌ها و بازی‌های کودکان

گاهی بازی بچه‌ها با یکدیگر آن‌طور که انتظار دارید پیش نمی‌رود.

 

رفتارهای پرخاشگرانه

اختلاف پیدا کردن بچه‌ها با هم طبیعی است. اما اگر فریاد زدن و کتک زدن در کار باشد، باید در بازی آنها دخالت کنید و رفتار کودکان را کنترل کنید.

در این موقعیت باید برای کودک توضیح دهید که کدام رفتار و چرا باید متوقف شود. مثلا بگویید “لطفا یکدیگر را هل ندهید چون ممکن است آسیب ببینید”

مقاله دوست‌یابی در کودکان

تنها بازی‌کردن

گاهی کودک شما از سایر بچه‌ها دوری می‌کند. حرف زدن با کودک و زیر نظر داشتن اوضاع می‌تواند به شما کمک کند علت تنها بازی‌کردن کودک را بفهمید.

تنها بازی‌کردن به خودی خود نگران کننده نیست. در واقع اغلب کودکان در این سن کنار هم ولی هرکدام به تنهایی بازی می‌کنند. چون هنوز در حال یادگیری هستند و نمی‌دانند چطور باید باهم بازی کنند.

اما اگر کودک شما دوست دارد با سایرین بازی کند ولی نمی‌داند چطور باید با آنها دوست شود، بچه‌های دیگر او را در بازی راه نمی‌دهند یا اکثر اوقات تمایلی به بازی با سایرین ندارد، می‌توانید با انجام کارهای زیر به او کمک کنید:

  • کودک را به مشاهده بازی دیگران تشویق کنید

به این شکل او یاد می‌گیرد که چطور به جمع بچه‌ها بپیوندد. مثلا به او بگویید: “بنا دارد با آن غذاها چه کار می‌کند؟ شاید دارد یک رستوران درست می‌کند. فکر می‌کنی یک آشپز یا مشتری لازم داشته باشد؟ ”

مقاله دوست‌یابی در کودکان

  • در مورد راه‌های شروع بازی و دعوت دیگران به بازی با کودک خود صحبت کنید.

مثلا بگویید: ” میتوانی در کندن چاله در ماسه‌ها به من کمک کنی؟ ببین کس دیگری هم می‌تواند به ما کمک کند تا یک چاله بزرگ بکنیم؟”

مقاله دوست‌یابی در کودکان

  • ” تو دوست من نیستی”

در سنین خردسالی کودکان گاهی با گفتن جملاتی مثل “تو دوست من نیستی با هم قهر می‌کنند. بعضی کودکان ممکن است ناراحت شوند و آسیب ببیند. برخی دیگر هم ممکن است خیلی برایشان مهم نباشد. معمولا کودکان با هم کنار می‌آیند و چند دقیقه بعد دوباره با هم دوست می‌شوند.

اگر فرزند شما برای بازی با بچه‌های دیگر مشکل دارد، بهتر است با مربی مهد کودک در این باره صحبت کنید. مربی می‌تواند اوضاع را تحت نظر داشته باشد و در صورت نیاز با صحبت کردن یا تعریف کردن داستان یا انجام فعالیتی آموزنده مشکل کودک را حل کند.مقاله دوست‌یابی در کودکان

شاید بهتر باشد برای فرزندتان توضیح دهید که گاهی داشتن احساس تنهایی طبیعی است و بیشتر مردم با همه افرادی که می‌بینند ارتباط برقرار نمی‌کنند.

تعیین قرار بازی با سایر بچه‌ها در مهد کودک می‌تواند به افزایش اعتماد به‌نفس کودک شما در زمینه دوستی و بازی با همه بچه‌ها کمک کند.

 

منبع مقاله: Preschoolers making friendes

سایت: Raisingchildren.net.au

قصه صوتی مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

2 + 10 =