چگونه در از پوشک گرفتن کودک موفق شویم؟

تکمیل فرآیند آموزش به زمان بیشتری نیاز دارد

به یاد داشته باشید:

حتی اگر برای آنها زمانبندی تعیین کنید، آنها طبق زمان خودشان فرآیند یادگیری را تکمیل می‌کنند. البته پسر یا دختر بودن در مقدار این زمان تاثیر دارد.
دخترها
برخی از پسرها و دخترها می‌توانند در عرض چند روز دستشویی‌ رفتن را یاد بگیرند، با این حال سه ماه طول می‌کشد که یک بچه دستشویی رفتن را به طور کامل یاد بگیرد.

مراحل یادگیری استفاده از توالت در کودکان:

– بچه بتواند تشخیص بدهد که الان نیاز دارم که از توالت استفاده کنم

– خودش به دستشویی برود و با کمی کمک و یا بدون کمک از توالت استفاده کند

– خود را تمیز کند.

دخترها معمولا همه این مراحل را پیش از پسرها با موفقیت و به طور کامل انجام میدهند.

شاید پسرها به زمان زیادی نیاز داشته باشند تا دستشویی رفتن را یاد بگیرند ولی در نهایت اینکار را به پایان می‌رسانند. به تشویق کردن آنها ادامه دهید، و برخورد مثبت خود را حفظ کنید. مستقل شدن آنها در دستشویی رفتن، تمام سختی‌هایی را که در این راه تحمل کرده‌اید، جبران خواهد کرد.

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

توالت را تزیین کنید

دختر ما تازه سه سالش شده. چندین ماه وقتی از رختخواب میومد بیرون خشک و تمیز بود، ولی علاقه ای نداشت که بره دستشویی. ما بر خلاف میل‌مون به توصیه‌ی پزشک اطفال عمل کردیم. “ما پوشک رو دوست داریم، تو نمیخوای که عین دخترای بزرگ از توالت استفاده کنی”. و اون همیشه جواب میداد که من می‌خوام از توالت استفاده کنم.

در نهایت، اون چندین بار روی توالت نشست و مدفوع نکرد. یه روز وسط بحث در مورد دستشویی رفتن گفت: پی‌پی من بیرون نمیاد. در نهایت فهمیدم که اون فکر میکنه که نشستن روی توالت بهش جواب نمیده. بنابراین هفته‌ی قبل از تولدش، خیلی زودتر از اینکه بلند بشه و اونو پوشک کنیم روی توالت نشوندیم‌اش، و هیچ اتفاقی نیفتاد. ما مستقیم رفتیم سراغ شرت‌های معمولی و شرت‌های پوشک‌دار رو رها کردیم.
به ما توصیه شده بود که به بچه‌تون جمله مخالف چیزی که میخواین رو بگین، چون به طور طبیعی اونا عکسش رو انجام میدن. با اونا صحبت کنید و ببینید چی اونا رو می‌ترسونه.
جینا سونوتو بارل

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

 

شرت‌های پوشک‌دار رو کنار بگذارید

بزرگترین مشکل من شرت‌های پوشک‌دار بودند.

پزشک اطفال بچه من می‌گفت که وقتی پسرم شرت‌های پوشک‌دار رو می‌پوشید باز لباسش رو کثیف می‌کرد چون احساس می‌کرد که هیچ فرقی بین پوشک و شرت پوشک‌دار نیست،

تنها فرقش اینه که موقع پوشیدن شرت پوشک‌دار لازم نیست روی زمین دراز بکشه. ایشون درست می‌گفتند. وقتی دیگه به بچه‌ام شرت پوشک‌دار نپوشوندم و به جاش شرت معمولی پاش کردم، شروع به استفاده از توالت کرد.
امی ویلسون

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

برای خداحافظی با پوشک شمارش معکوس بگذارید

 

وقتی دخترم هفت ساله‌ بود، هنوز توی شلوارش مدفوع می‌کرد، خیلی موقعیت سختی بود. من فکر می‌کردم که این اتفاق به خاطر این هست که پدر و مادر واقعی‌اش، وقتی سه ساله‌اش بوده از هم جدا شدند و من با پدرش ازدواج کردم، ما یه نوزاد داشتیم.

بعد از اون ما به یه ایالت دیگه رفتیم واز مادرش دور شدیم، و پدرش هم بیشتر اوقات به ماموریت‌های نیروی دریایی می‌رفت. دکترها گفتند که این مسئله به قدرت کنترل بر‌می‌گرده. چون نمی‌تونه حضور پدر و مادر واقعی‌اش و یا موقعیت خانواده رو کنترل کنه، اون چیزی رو که میتونه کنترل می‌کنه، مثل دستشویی رفتن.
در نهایت، گفتم که من دیگه تحمل اینکه شلوارها و پوشک‌های کثیف رو ببینم ندارم و ازش پرسیدم که چه چیزی به دخترم کمک می‌کنه تا از توالت استفاده کنه. و اون گفت، وقتی دیگه از پوشک استفاده نکردین، خودش به دستشویی می‌ره.

ما یه شمارش معکوس برای اینکار گذاشتیم، دخترم تا روز آخر که بهش پوشک پوشوندیم آروم بود. وقتی بعد از آخرین پوشک رفت به دستشویی، یه پوشک دیگه ازم خواست و من بهش گفتم که دیگه پوشک نداریم. یا باید شلوار دخترای بزرگ رو بپوشه، یا هیچی بهش نمی‌دم. خیلی ناراحت شد و گریه کرد. ولی از اون زمان به بعد دخترم دیگه هیچوقت توی لباسش دستشویی نکرد.
اشلی مک فالن

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

یک بازی طراحی کنید ( بازی انتخاب بین دو نوع توالت)

 

ما یه تایمر (ساعت زمان‌دار) رو روی 30 دقیقه تنظیم کردیم و وقتی که موفق می‌شدیم زمانش رو بیشتر می‌کردیم. وقتی تایمر زنگ می‌زد، دخترم می‌گفت: وقت توالته. اون احساس می‌کرد که روی اینکار کنترل داره، چون ما به شکل یک بازی بهش حق انتخاب داده‌ بودیم که کدوم توالت رو انتخاب می‌کنه، توالت معمولی یا صندلی توالت خودش رو.

هر بار هیجان‌زده می‌شد که به من نشون بده که این‌بار کدوم رو انتخاب می‌کنه. این بازی خیلی جواب می‌داد. من چیزی رو که می‌خواستم به دست آورده‌ بودم (اینکه روی توالت بشینه) و اون روی انتخابش کنترل داشت. ما از شلوارهای معمولی استفاده می‌کردیم، خیلی کم اتفاق می‌افتاد که توی لباسش دستشویی کنه.
جسیکا گورا

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

 

شرت‌های خیلی خاص بخرید

 

کودک نوپای شما ممکن است از فرآیند یادگیری دستشویی رفتن بترسد. با خرید شرت‌های خیلی خاص او را برای استفاده از توالت تشویق و هیجان‌زده کنید. پاداش‌ها و جوایزی را برای موفقیت در استفاده از توالت در نظر بگیرید و از معلم‌ها یا مربیان مهدکودک بخواهید تا به شما کمک کنند. بدانید که با تقویت حس استقلال در او، به او این اطمینان را می‌دهید که برای کنار گذاشتن پوشک آماده‌ است.مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

 

تنها نظاره‌­گر باشید

راه حل هوشمندانه‌­ای وجود دارد، اینکه تنها نظاره‌­گر باشید.

سارا کانون از کنتیکت می‌­گوید: وقتی که داشتم به پسرم آموزش می­‌دادم، از توالت بچه‌گانه و حتی از صندلی‌هایی که روی توالت معمولی سوار می‌شوند، استفاده نمی‌­کرد، به جای اون به پیشنهاد مربی مهدکودکش، بهش اجازه دادیم که روی توالت معمولی بشینه. اما  به صورت وارونه. من فقط نگاه می‌­کردم. خیلی عجیب به نظر می‌رسه، ولی وقتی رو به پشت توالت می‌­نشست، احساس امنیت می‌­کرد (نه اینکه حس کنه الان میفته داخل توالت) و حتی به کمک هم نیاز نداشت چون این‌کار به طور خود به خود بهش کمک کرده‌ ­بود. این‌جوری اون می‌تونست که فقط روی دستشویی‌ ­رفتن تمرکز کنه و همین مسئله بهش کمک می­کرد”.

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

یک نمایش اجرا کنید

ادرار و مدفوع کردن بیرون از منطقه‌­ی امن (که به آن پوشک می‌­گویند) برای یک بچه کار بسیار دشوار و گاهی وحشتناکی است. دانا دورفمن دکترای روان‌درمانی کودکان، پیشنهاد می‌­کند که برای رفع این مشکل، از نمایش استفاده کنید.

“اجرای نمایشی که در آن عروسک‌ها و حیوانات به دستشویی می­‌روند به کودک کمک می‌­کند که بر ترس‌ها و اضطراب‌اش غلبه کند. اینکار باعث می‌­شود که از این بلاتکلیفی دربیاید.”

دکتر دورفمن پدرها و مادرها را تشویق به شرکت در این نمایش می‌­کند. “والدین می­‌توانند نقشی رو در این نمایش به عهده بگیرند و احساسات بچه خودشون رو به نمایش بذارند؛ مثلا: من نمی‌خوام که توی توالت پی‌­پی کنم، توالت خیلی سر و صدا می‌­کنه.بعد از اون بچه می­تونه که نقش حامی و پشتیبان رو برای والدین و عروسکها بازی کنه

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

شیر آب رو باز نگه ­دارید

وقتی که پسرم هفده ماهه شد، هر عصر که داشتم حمام رو براش آماده می­‌کردم، روی توالت می‌­نشوندمش. صدای آب مثل یه محرک براش عمل می­کرد و در عرض چند روز ما موفق به آموزش اون شدیم. من به همین روند ادامه دادم و هر عصر همون کار رو تکرار کردم. به آرومی شروع کردم به اضافه کردن زمان‌های دیگه‌­ای در روز برای توالت بردن. من برای سه تا بچه‌ا­م این روش رو استفاده کردم و موفق بودم در این کار.

شانون، مریلند

 

 

آموزش دستشویی رفتن کودکان

 30 Best-Ever Potty Training Tips

 The Differences Between Potty Training Boys Versus Girls

سایت: parents.com
سایت: verywellfamily.com

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

هفت + چهار =