کنترل دعوای کودکان در مکان های مختلف

davayekoodakan-min

 اجازه دهید بعضی اوقات کودکان، خود مشکل‌شان را حل کنند.

با کمک شما کودکان می‌توانند یاد بگیرند که چطور اختلافات‌شان را خودشان حل کنند. این می‌تواند به کودکان کمک کند بهتر با هم کنار بیایند و هنگام اختلاف پیدا کردن با سایر کودکان برخورد مثبتی داشته باشند.

 

چند نکته برای کمک به کودکان جهت حل مشکلات خود

 

۱. اگر کودکان سعی می‌کنند مشکل را حل کنند، اجازه دهید این کار را بکنند. صحبت کردن، بحث و حتی مشاجره نشان می‌دهد که کودکان دارند برای حل مسئله تلاش می‌کنند. با چند بازخورد مشتاقانه درباره نحوه تعامل‌شان آنها را تشویق کنید. برای مثال بگویید: “من واقعا به خاطر اینکه خودت داری برای حل مشکل پیش آمده تلاش می‌کنی بهت افتخار می‌کنم”

 

۲. حواستان به جریان باشد. این بهترین فرصت شما برای جلوگیری از وقوع دعواها و درگیری‌های تمام عیار است.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

۳. آنها را راهنمایی کنید. ارائه پیشنهاد در موقعیت مناسب می‌تواند همه آن چیزی باشد که کودک نیاز دارد. برای مثال بگویید: “می‌توانی راهی برای این‌که هرکسی وقتی نیاز دارد بتواند از کامپیوتر استفاده کند پیدا کنی؟ “یا “یادتان باشد که نوبت را رعایت کنید و منصفانه رفتار کنید. دفعه آخر نوبت چه کسی بود؟”

 

۴. یادآوری‌های دوستانه درباره قوانین خانه، انتظارات شما و عواقب دعوا می‌تواند مفید باشد. برای مثال بگویید: “یادتان باشد همه مودبانه صحبت می‌کنیم” یا “همه مراقبند که دست‌ها و پاهای‌شان کار بدی نکنند ؟”

 

۵. گاهی اوقات اختلاف در مورد استفاده از کامپیوتر یا اسباب‌بازی محبوب خیلی سریع تبدیل به استفاده از القاب زشت ومشاجره می‌شود. در چنین موقعیتی به محض روشن شدن کامپیوتر یا بازی با آن اسباب بازی، قوانین به کودکان را یادآوری و آنها را هدایت کنید.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

حل و فصل دعواهای کودکان

 

بعضی دعواهای خواهر و برادری حقیقت زندگی هستند. به هرحال کودکان شما هنوز در حال یادگیری نحوه تعامل با یکدیگر هستند. وقتی دعوایی اتفاق میفتد، مهمترین نکته، توقف دعوا پیش از وارد شدن آسیب به طرفین دعواست. سپس باید به کودکان برای برخورد سازنده با مشکلات کمک کنید.

 

 

دعوای خواهر و برادری: کی باید مداخله کنید؟

۱. گاهی بهتر است مدتی فقط ناظر دعوا باشید، زیرا این به کودکان فرصت می‌دهد خودشان مسئله را حل کنند. اما مهم است که بدانید کی باید مداخله و دعوا را متوقف کنید.

وقتی اختلاف به دعوای فیزیکی یا فریاد کشیدن یا استفاده از القاب زشت و حرف‌های تند می‌انجامد، باید پیش از اینکه کسی آسیب ببیند مداخله کنید.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

۲. توجه زیاد ممکن است مخرب باشد و باعث تشدید درگیری شود. چون کودکان عاشق هرگونه توجه هستند، حتی توجه به رفتار بد. اگر قرار است موقع دعوا به کودکان توجه کنید، از این فرصت برای آموزش مهارت اجتناب از دعوا و حل مسئله استفاده کنید.( مراجعه شود به عادات رفتاری بد در کودکان)

متوقف کردن دعوای خواهر و برادرها

 

موقع وقوع دعوا چه کنیم؟

 

۱. پیش از اینکه کار به گریه برسد دعوا را متوقف کنید. ممکن است لازم باشد به صورت فیزیکی بچه‌ها را از هم جدا کنید، یا آنها را به دو طرف اتاق بفرستید تا آرام شوند.

 

۲. خونسری خود را حفظ کنید. ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما مسئله این است که نباید اوضاع را بدتر کنید. سعی کنید انرژی خود را برای ارائه بازخورد مثبت به کودکان در رابطه با رفتارهای مطلوب ذخیره کنید.

 

۳. به بچه ها بگوئید که بعد در موردش صحبت می‌کنید. کودکان اغلب در موقعیت دعوا آنقدر ناراحت هستند که حرف‌های شما را درک نمی‌کنند. پیش از آنکه در مورد مسئله صحبت کنید، اجازه دهید اوضاع آرام شود. در مورد کودکان بزرگتر حتی ممکن است نیاز باشد صحبت در مورد مشکل را به روز بعد موکول کنید.

 

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

مدیریت سازنده دعوای خواهر و برادرها :

 

این نکات به آرام کردن اوضاع موقع دعوا کمک می‌کنند:

۱. با همه کودکان عادلانه رفتار کنید. اما به یاد داشته باشید که رفتار عادلانه لزوما به معنای رفتار یکسان نیست. برای مثال، ممکن است نتوان رفتار یکسانی با یک کودک دو ساله و یک کودک شش ساله داشت.

 

۲. از مقایسه‌های منفی خودداری کنید. گفتن چیزی مثل: ” تو باید بهتر بدانی چون از او بزرگتری” یا “تو همیشه دردسر درست می‌کنی” می‌تواند باعث وارد شدن آسیب بیشتر به کودک یا موجب تنفر بیشتر او شود.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

۳. علت دعوا را شناسایی کنید. این کار کمک می‌کند بفهمید بهترین عکس‌العمل چیست. برای مثال، اگر کودکی اسباب بازی خواهر یا برادرش را به زور از او گرفته است، باید مداخله کنید. اگر این کار را نکنید، کودک یاد می‌گیرد که با دعوا هرچیزی بخواهد به‌دست می‌آورد. اگر همیشه حواستان به بچه‌ها باشد، می‌توانید به علت دعوا پی‌ ببرید و روش برخورد درست را پیدا کنید.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

۴. برای روشن کردن انتظارات خود در رابطه ‌با رفتارهای کودکان، از قوانین خانه استفاده کنید. قانون مرتبط با موقعیت را به کودکان یادآوری کنید و همیشه تنبیه مشخص شده را عملی کنید.

 

۵. برنامه داشته باشید. این یعنی درباره نحوه حل ‌و ‌فصل اختلافات کوچک و همچنین دعواهای بزرگ فکر کنید. برای مثال، می‌توانید به کودکان کمک کنید اختلافات کوچک را بین خودشان حل کنند، اما در مورد عواقب دعواهایی که شامل درگیری فیزیکی می‌شوند یا دعواهایی که حتی بعد از یافتن راه حل مورد توافق همه اتفاق می‌افتند، شما تصمیم‌گیری کنید.

 

حل مسئله بعد از دعوا: مراحل

 

عملکرد شما بعد از دعوا به کودکان کمک می‌کند بیاموزند که در آینده چطور مشکلات‌شان را حل کنند. برای گرفتن بهترین نتایج صبر کنید تا همه آرام شوند و دوباره برای گفتگوی منطقی آماده شوند.

  1. اجازه دهید کودکان بدانند چه کاری می‌خواهید انجام دهید. برای مثال، “من تصمیم گرفتم که تا وقتی که راه حلی برای توقف دعوا پیدا نکردیم، هیچ‌کدام‌تان نباید از کامپیوتر استفاده کنید. متوجه شدید؟ حالا می‌‌خواهید برای پیدا کردن راه‌حل با هم صحبت کنیم؟”

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

۲.  از هردو کودک بپرسید که دوست دارند چه اتفاق بیفتد. همچنین می‌توانید کمک کنید درباره انتظارات‌شان فکر کنند. برای مثال “تگان، فکر می‌کنی اینکه همیشه فقط تو از کامپیوتر استفاده کنی عادلانه است؟”

 

۳.  ایده‌های خلاقانه و ناگهانی با هم داشته باشید. اجازه دهید کودکان آزادانه در مورد روش‌های حل مشکل ایده پردازی کنند. کودکان‌تان را ترغیب کنید که در مورد ایده‌هایشان قضاوت نکنند و به راحتی آن‌ها را بیان کنند. چندتا از ایده‌های خودتان را هم مطرح کنید و همه ایده‌ها را روی کاغذ بنویسید.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

۴. ایده‌ها را درجه بندی کنید. اول از بچه‌ها بپرسید که به نظرشان کدام ایده جواب نمی‌دهد. بعد به دنبال راه‌حلی با بیشترین مزایا و کمترین معایب بگردید. برای مثال بپرسید: “به نظر شما این راه‌‌حل جواب می‌دهد؟ این راه حل چه نکات مثبت و منفی دارد؟”

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

۵.. اگر در ابتدا نتوانستید راه‌حلی پیدا کنید، موقتا آن را رها کنید. می‌توانید از بچه‌ها بخواهید بروند و با یکدیگر چند راه‌حل پیدا کنند یا از افرادی که مشکلات مشابه داشتند بپرسید. یا اینکه می‌توانید در کتاب‌ها و وبسایت‌های تربیتی به دنبال راه‌حل بگردید.

 

۶. وقتی همه روی یک رویکرد به توافق رسیدید، راه‌حل را امتحان کنید و ببینید موثر است یا نه. اگر اوضاع بهتر نشد، دوباره از اول شروع کنید.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

مدیریت احساسات خود

 

طبیعی است که با وقوع دعوا دچار استرس شوید. همچنین طبیعی است که برخی مشکلات بیش از بقیه شما را آزار دهند و بعضی روزها زودتر از همیشه ناراحت شوید. اما حفظ آرامش می‌تواند واقعا کمک‌کننده باشد. اگر اوضاع اضطراری نیست و نیازی به مداخله فوری شما نیست، می‌توانید پیش از این که وارد عمل شوید لحظه‌ای مکث کنید و تا ده بشمارید.

این ده ثانیه اغلب برای آرام شدن شما کافیست. اگر این کار بی‌فایده بود، می‌توانید از فرد بزرگسال دیگری بخواهید اوضاع را مدیریت کند تا شما حالتان بهتر شود.

لطفا عصبانیت خود را از دعواهای کودکانه کنترل کنید. چرا که رفتار عصبانی شما مشکل را دو چندان خواهد کرد.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

چه زمانی باید برای حل مسئله دعوای کودکان کمک بگیرید؟

 

اگر کودکان شما اکثر اوقات نسبت به یکدیگر رفتار خیلی تهاجمی یا تندی دارند، باید کمک بگیرید.

این نوع دعواها می‌تواند برای کودکان بسیار استرس‌زا باشد و منجر به ایجاد مشکلات در روابط آینده آنها شود. پس اگر درباره رفتار کودکان‌تان موقع وقوع اختلاف نگرانید، بهترین کار صحبت کردن با یک متخصص است. ابتدا می‌توانید با پزشک عمومی کودک خود صحبت کنید.

گاهی وقوع دعوا بین کودکان ناشی از اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه (ADHD) است، که مدیریت  رفتار را برای کودکان دشوار می‌کند. اگر به طور کلی نگران رفتار کودک‌تان هستید، صحبت کردن با یک متخصص ایده خوبی است.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

و اگر به خاطر دعوا دچار اضطراب و آشفتگی شدید، شاید بهتر باشد از دیگران کمک و حمایت بگیرید. برای شروع می‌توانید با افراد خانواده، دوستان یا والدین دیگر صحبت کنید.

 

به عنوان یک والد شما را درک می‌کنم و می‌خواهم چند نکته ساده ولی کارا را در این‌جا یادآوری کنم:

۱. لطفا تا زمانی که کودکان شما در سنین ابتدایی قرار دارند، دکوری‌ها و وسایل تزیینی گران‌قیمت در دسترس او و فضای خانه قرار ندهید. چرا که امکان شکستن و آسیب دیدن کودک شما و آن وسیله بسیار بالاست.

 

۲. هرگز هرگز هرگز تاکید می‌کنم هرگز دو کودک را با هم مقایسه نکنید حتی اگر دو کودک شما هم سن و سال هستند. توانمندی‌ها، درک، قدرت و حتی تصورات کودکان با هم متفاوت است. هرگونه مقایسه کردن شما آثار مخربی برجای خواهد گذاشت که علاوه بر آن ‌که کودک شما مشکلاتش با خواهر و برادرش تشدید می‌شود، سراسر زندگی فرزندان‌تان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

۳. لطفا هیچ‌گونه برچسبی (چه مثبت و چه منفی) همچون لجباز، پرخاشگر، دروغگو، چاخان، لوس، پررو، دانشمند، باهوش‌ترین کودک دنیا و … به کودک خود نزنید. هیچ کودکی باهوش‌ترین نیست. هیچ کودکی بد نیست، اگر ما رفتار صحیح با کودکان‌مان را بدانیم. تمام کودکان توانمندی‌های ویژه‌ی خود را دارند و منحصر به فرد هستند. لطفا با دادن القاب و برچسب کودکان‌تان را محدود نکنید.

 

و کودکان خود را باور کنید و بگذارید این باور را در نگاه شما ببینند و با تمام وجود آن را لمس کنند.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

منبع مقاله:

  1. Preventing sibling fights: eight tips
  2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را درادامه این راه یاری کنید.

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

4 × پنج =