۹‌ بازی خلاقانه برای کودکان ۵ تا ۸ سال

bazibaraye5jh7shg-min

بازی‌های مناسب برای فضای بسته  ویژه کودکان 5-8 ساله

 

1. سیمون می‌گه

 

به یاد دارم که با انجام این بازی با معلمان مدرسه حتی به عنوان یک بچه 13 ساله بسیار لذت می‌­بردیم! اول، کسی را انتخاب کنید که به‌­عنوان “سیمون” باشد. بعد، بچه‌­ها باید هنگام شروع یک فرمان با “سیمون میگه”، هرکاری که سیمون می­گوید انجام دهند، به­‌عنوان مثال “سیمون می‌گه بینی خود را لمس کنید”. اگر یک کودک قبل از این­که دستور بعدی ” سیمون میگه” را تکمیل کنید نتواند آن دستور را اجرا کند، از بازی سیمون می‌گه “اخراج” می‌­شود.

شما همچنین می‌­توانید با دادن دستوراتی که با سیمون می‌گه شروع نشوند، مبادرت به “اخراج” کودکان کنید. اگر یک کودک این دستورالعمل‌­ها را دنبال کند، “اخراج” می‌­شود! آخرین بچه‌­ای که “داخل” بماند سیمون می­‌شود. اگر می‌­خواهید بازی را برای بچه‌­های بزرگ­تر دشوار کنید، به‌­سادگی دستورات را سریع‌­تر و سریع­‌تر مطرح کنید و اقدامات موردنیاز را برای تکمیل سخت­‌تر و سخت­‌تر کنید.

 

تغییرات :

 این بازی را با بچه‌های کوچک‌تر نیز می‌توانید انجام دهید. کافی است دستورات سیمون را ساده و برابر با درک کودک کنید. حتی می‌توانید از این بازی برای یاد دادن مهارت‌هایی همچون تمیز کردن خانه را به کودکان استفاده کنید. مثلا بعد از اینکه بازی کودکان تمام شد و حسابی خانه بهم ریخته شد ‌می‌توانید با بازی ساده سیمون می‌گه دستورات بامزه در مورد جمع و جور کردن اتاق بدهید. به زودی خواهید دید که حتی تمیز کردن اتاق هم تفریحی جذاب می‌شود.

یک تغییر سرگرم‌­کننده دیگر این است که بازی سیمون می‌گه را با نقاشی یا رنگ­‌آمیزی انجام دهند. “سیمون می‌گه یک دایره بکش. سیمون می‌گه یک شکل چوب بکش. یک ببر بکش. سیمون می‌گه خورشید زرد بکش. و …”

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

2. در جستجوی گنج

 

اگر تا به­ حال نتوانسته‌­اید بازی در جستجوی گنج را انجام دهید، پس شما تا امروز خود از لذت بزرگی محروم کرده‌اید. در جستجوی گنج درمورد پیداکردن مواردی از یک لیست در برخی از اتاق­ها و یا مناطق معینی از خانه است.

ابتدا چیزهایی را در اطراف خانه پیدا کنید که می‌­خواهید بچه‌­هایتان جای آن­ها را پیدا کنند و تعداد کمی کاغذ و مداد داشته باشید. بسته به تعداد مواردی که می­‌خواهید بچه­‌ها پیدا کنند و تعداد بچه‌­هایی که قرار است بخشی از بازی باشند، هم می­‌توانید لیست اقلام برای هر کودک را با دست بنویسید یا آن را در رایانه تایپ کنید و کپی‌­های آن را چاپ کنید. اگر اقلام در نقاط دشواری پنهان باشد، می‌­توانید سرنخ­‌هایی را درکنار هر مورد در لیست بنویسید. حالا بروید همه چیز را پنهان کنید! بچه‌­ ها ماجراجویی و چالش را دوست دارند

 

تغییرات :

 

این بازی به‌­راحتی می‌­تواند به یک شکار گنج تبدیل شود. بخش سخت آن نوشتن سرنخ­‌های هوشمندانه با هرموردی است که می‌­تواند کمک کند آن­ها را به سمت بعدی هدایت کند. برای کودکان کوچک‌تر از آدرس دهی‌های ساده استفاده کنید و برای کودکان بزرگ‌تر از آدرس‌دهی با واحد متر و سانتی‌متر استفاده کنید.

اگر کودکان شما مهارت زیادی در این بازی پیدا کردند می‌توانید از اصطلاحات، مثلها و یا استعاره‌ها برای آدرس‌دهی استفاده کنید. فراموش نکنید که آدرس‌دهی شما باید بر مبنای توانایی گروه کودکانی باشد که این بازی را انجام می‌دهند. بازی را زیادی سخت یا راحت نکنید.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

3. دست به دست کردن توپ

 

دست به دست کردن توپ بازی بسیار ساده و هیجان انگیزی است. به مدل‌ها و سبک‌های مختلفی می‌توان این بازی رو انجام داد.

به‌­سادگی توپ نرمی را بردارید یا جورابی را بپیچانید و از زیر دست آن را برای کودکی بیندازید. به آن­‌ها یاد دهید که با بیشترین سرعت ممکن از زیر دست آن را برای شخص دیگری بیندازند. هرکودک این‌را تکرار می­کند. هر کودکی که توپ از دستش به زمین بیفتد از بازی حذف می‌شود. آخرین کودکی که در بازی بماند برنده است.

 

تغییرات :

اگر تعداد کودکان زیاد است، زمانی‌که آن­ها درحال انداختن شئ هستند بخش کوتاهی از یک موسیقی­ را پخش کنید، موسیقی را متوقف کنید، و هنگامی که موسیقی متوقف می‌­شود آخرین کودکی که توپ را لمس کند، از بازی اخراج است. تازمانی­‌که تنها یک کودک وجود داشته باشد تکرارکنید.

بازی‌های جذاب برای کودکان

 

4. قایم‌باشک

 

این باید یکی از قدیمی‌­ترین بازی‌ها در سیاره زمین باشد!

 

تغییرات :

تغییرات این بازی می‌­تواند هم برای بچه‌­ها و هم بزرگسالان واقعا سرگرم­‌کننده باشد! قایم­‌موشک در تاریکی – ترسناک است. این کار می‌­تواند برای پیدا کردن کسی بسیار سخت‌­تر باشد. این بازی برای تمام گروه‌های سنی قابل انجام است.

در نوزادان و کودکان نوپا دالی بازی است و در کودکان بزرگ‌تر همان قایم باشکی یک کودک چشم می‌گذارد و بقیه پنهان می‌شوند.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

5. اردک، اردک، غاز

 

این بازی سرگرم­‌کننده در محیط داخلی را بارها در مدرسه بازی می­‌کردم. این بازی حداقل به 6 کودک برای بازی نیاز دارد.

کسی را انتخاب کنید که غاز (یا اردک خاکستری) باشد. همه بچه‌­های دیگر در یک دایره می‌­نشینند. سپس غاز در اطراف دایره راه می‌­رود، روی سر هر بچه دست می‌­گذارد و می‌­گوید “اردک”. “اردک، اردک، اردک، اردک …” درنهایت، غاز یک غاز جدید انتخاب می­‌کند و درحین ضربه‌­زدن به یک فرد روی سر او می‌­گوید “غاز” ! به‌­جای “اردک”. غاز قدیمی باید در اطراف دایره بدود و سعی کند در جای غاز جدید بنشیند، در حالی­که غاز جدید باید از جایی‌­که آنها نشسته بودند بلند شده و غاز قدیمی را درهمان جهت دنبال کند.

 

  • غاز قدیم قادر به دویدن در اطراف دایره است و در مکان غاز جدید بدون نشانه­‌گذاری می‌­نشیند.غاز قدیمی در حال حاضر یک اردک است و می‌­تواند در دایره بنشیند. غاز جدید اکنون واقعا غاز است و باید آن­چه غاز قدیمی انجام می­داد تکرار کند.

 

 

  •  غاز جدید غاز قدیمی را دنبال می­‌کند و سعی می‌کند قبل از اینکه غاز قدیمی به جای اون بنشیند او را لمس کند. اگر موفق شد و غاز قدیمی را قبل از اینکه در جای او بنشیند لمس کرد غاز قدیمی از بازی خارج می‌شود ولی اگر موفق نشد غاز قدیمی اردک شده و در دایره می‌نشیند. .

 

بازی‌های جذاب برای کودکان

6. معمای حیوانات

 

این بازی خیلی سرگرم­‌کننده بود. قبل از بازی، ابتدا این صفحه تصاویر حیوانات را چاپ کنید. هر حیوان را دوربری کنید، از نصفه تا کنید و آن­ها را در یک سطل قراردهید . می‌توانید از کارتهای بازی حیوانات هم استفاده کنید. بازی را با اولین کودک که یک تکه کاغذ را انتخاب کند، شروع کنید. سپس کودک باید درسکوت مانند آن حیوان رفتارکند، و همه بچه‌­های دیگر باید سعی کنند حدس بزنند که چه حیوانی توصیف می‌­شود. هنگامی‌­که حیوان حدس زده می­‌شود، کودک دیگری را انتخاب کنید که هنوز قطعه کاغذی را انتخاب نکرده­‌است و سپس آن‌­ها با ادا درآوردن سرگرم می­‌شوند. وقتی ما خسته هستیم، نیز این بازی را دوست داریم.

 

تغییرات :

اگر کودکی با درسکوت رفتارکردن مانند آن حیوان مشکلی داشته‌ ­باشد، می‌­توانید به کودک اجازه دهید سعی کند صداهای حیوانات را دربیاورد.

بازی‌های جذاب برای کودکان

7. پرش و بازی

 

یه بازی جذاب که همه بچه‌ها دوست دارند.

الف. بالش‌­ها یا کوسن‌­های نیمکت را روی زمین قرار داده و بچه‌­ها بایستی از یکی به‌­روی دیگری بپرند. راه دیگر این­که، بچه‌­ها بایستی از روی بالش­‌ها یا کوسن‌­ها بپرند!

 

ب. بالارفتن ازروی چهارپایه‌ها

 

ج. فقط اجازه دهید بپرند/ پشتک بزنند/ سینه‌­خیز بروند/ از یک قسمت از مسیر به‌­سوی دیگر به پهلو راه بروند.

 

د. تعدادی برچسب چنان­‌که در بازی شماره 2 توضیح داده شد، روی زمین قراردهید.

 

ه. یکی از علاقه­‌مندی­‌های شخصی من به‌­عنوان یک بچه – سینه‌­خیزرفتن داخل تونل­‌های ساخته‌­شده از پتو و یا ورق­ه‌ای آویزان از صندلی­‌ها و نیمکت­‌ها است.

 

ز. انداختن 5 جوراب گلوله‌­شده توپی از بازی شماره 18 داخل سبدهای رخت. پرتاب حیوانات پرشده نیز دراین­جا کار می­کند.

 

ح. سینه‌­خیز رفتن زیر میزها.

 

تغییرات:

برای بچه­‌های بزرگ­تر، زمان بگیرید تا ببینید چقدر طول می­‌کشد تا تمام مسیر را طی­‌ کنند.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

8. صندلی‌های موزیکال

 

سوار برکفش‌­های رقص خود شوید! بهترین حالت این بازی با حداقل 4 کودک بازی­‌کننده یا بیشتر و 1 نفر اضافی برای متوقف‌­کردن موسیقی انجام می‌­شود.

 

تغییرات:

 

اگر صندلی به­‌تعداد کافی ندارید، می‌­توانید قطعاتی از کاغذ ساختمانی رنگی را که روی زمین قرار داده شده، جایگزین کنید. هنگامی‌­که موسیقی متوقف می‌­شود، کودکی که اولین نفر با هردو پای خود روی صندلی می‌­نشین . یا حتی می‌­توانید هم از صندلی و هم ازکاغذ باهم استفاده کنید!

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

9. سنگ، کاغذ، قیچی

بازی سنگ، کاغذ قیچی از بازی‌های محبوب در میان کودکان است.

 

تغییرات :

سعی کنید یک مسابقه برگزارکنید!  مسابقات حذفی برگزار کنید. نام  همه کودکان را روی کاغذ بنویسید، یا این­که هرکودک باهمه بچه‌­های دیگر بازی کند و ببینید که چه­‌کسی بیشترین برد را کسب می­کند! -.

این بازی به کودکان کمک می‌کنه که درک بهتری از محیط وانتخاب‌های خودشون داشته باشند و بفهمند که لزوما اگر سنگ رو انتخاب کنند برنده نخواهند بود.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

 

منبع مقاله:  fun indoor games for kids of all ages, categorized +

سایت: familyfuntwincities.com

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

دو × چهار =